Vosa útočná má žluté tělo a černě pruhovaný zadeček s tečkami. Vosa je všežravec, živí se šťávou z přezrálého ovoce, sladkými rostlinnými šťávami.

Vosa útočná - prohlížejte ve zvětšení!

Vosa útočná


je v dospělosti 13-19 milimetrů dlouhá (dělnice v rozmezí 10-15 milimetrů,
zatímco královna až 19 milimetrů), na štítku má tři černé skvrny, jako všechny druhy Vespula má kusadla hned pod očima.
Záměna tohoto druhu připadá v úvahu pouze s velice podobnou vosou obecnou.
 Oba druhy jednoduše odlišíme podle kresby na čelním štítku. Vosa útočná má na žlutém podkladu čelního štítku zpravidla tři oddělené černé skvrny, na rozdíl od vosy obecné, která má na žlutém podkladu čelního štítku protáhlou rozšiřující se černou skvrnu.

Vosa útočná se vyskytuje v Evropě, severní Africe, části Asie s mírným podnebním klimatem až po Střední Asii, Indii a Čínu. Zavlečena byla do Severní i Jižní Ameriky, jižní Afriky, do Austrálie i na Nový Zéland.
Vosa útočná je hojná v polích na okrajích lesů, v zahradách, dutých stromech ale i v budovách. Jedná se o hojný druh vyskytující se od dubna až do podzimního měsíce října.

Buduje si pod zemí veliká hnízda. V kolonii bývá až několik tisíc jedinců. Velké hnízdo z kartonu bývá nejčastěji v zemi, někdy pod střechou. Pokud má dostatečný prostor, je hnízdo kulovitého tvaru, někdy až metr v průměru. Své larvy živí hmyzem, ale zálibu mají ve sladkých látkách, kvůli kterým hojně navštěvují lidské příbytky.

Vosa útočná se živí sladkou šťávou z ovoce, nektarem apod., pro vývoj plodu však chytá hlavně hmyz. Při podráždění je velmi útočná a napadá každého vetřelce.

Zdroj:chovzvirat.czOBLÍBENÉ a VYBRANÉ

MENU jsou štítky ne jídlo - tady najdete všechny odkazy

Áji Alena Vránová Alessandra Mignacca Amazing Grace Amerika AMOR UT LACRIMA Anna Netrebko Anne Sophie Mutter Antická mytologie Antonio Vivaldi Banán Benátky - Italie Bílá růže Boney M Božejáci Brilianty Bylinky Celline Dion Cesta pro lásku cestování Cinderella Citáty Čajkovskij Tschaikowsky Čtyřčata Dělání Den pro tebe Dětská radost Diamanty Divoký horský tymián Dobré jídlo Dobrý vtip Donald Trump Drupi Dvojčata a housle Edith Piaf El Condor Pasa Enrico Iglesias Enya Fernando Lopez Folklorní slavnosti Fotogalerie celebrity Fotografie Gianna Nannini Goodbye My Lover Heligonka Historie našeho mládí Hmyz Hněv milenců Hory Houbaření Houby Hudba pro radost Hvězdy Chile - Atacama Chile - Patagonie Chtíc aby spal Internet Írán Irsko It's a Long Way to Tipperary Jahody Jea Paul Belmondo Jen pro ten dnešní den Ježíšek Jiří Vašíček Jít pro lásku Jižní Amerika John Denver Jordánsko Josef naše láska Judith Durham The Seekers Kanada - USA Karel Kryl Karel Kryl a Láska bláznivá Keep smiling Kocourek kodex Koledy Kolotoč svět Komentář Korsika Krajino krajino Krásná dudačka Krásné je žít Květinové štěstí Kvítek jabloňový Kylie Minogue Lada Láska Laura Lavičky Leonardo da Vinci Les Letectví a kosmonautika Léto Líbej mě Lída Baarová Lidová muzika Lidové písně Lindsey Stirling Lipový čaj Loudá se půlměsíc Love Story Maceška Marcus Tullius CICERO Marie Rottrová Megan Fox memory Merry Christmas Michael Jackson Mike Oldfield Milan Kundera Mireille Mathieu Mix videa Modlitba Modrý sarafán Moře Most přes řeku Kwai Moudro pro tento den Mustangs Nana Mouskouri Naše kuchyně O Shenandoah Ocamova břitva Olivový olej Olympic Once Upon A Time In The West Osobnosti foto i videa Ostrov Ovidius Paměť Paul Anka Diana Peníze Perský kocourek Sammuel Peru Petr Novák Petra Petula Clark Phil Collins Pivní etický kodex Poděkování Poušť Praha matka měst Prezident Prodaná nevěsta Přátelství Předehra Případy Příroda a my Příroda a zdraví Příroda kvete Přítel Psychosomatická medicina Radkin Honzák Radůza Rande Rangers Rebelové - Mně se líbí Bob Red Hot Richard Adam Rita Pavone Rock and roll Roční období a my Rodina Roman Šebrle Řecko Řeka Sám se sebou Sammuel Santorini SERIÁL Sestra sestřička Sex Music Shakira Sissel Sladké višně Slovensko Smích Spánek Srdce jako kámen Stres Sulika Svatba Svoboda je štěstí Šperky Šťastné dětství Štěstí Švýcarský salašnický pes Tenkrát Tenkrát na západě The Shadows Tine Thing Helseth Trompete Trubka Twist U Zborova Úsměv Úsměv Anny Úsměv pro mne Úvod Úvod a přivítání Václav Havel Vanessa Mae Vánoce Verše jako píseň Veverka Videa o lásce Víno a enologie Vitaminy Vivaldi Vlado Kumpan Vosa útočná Vosy Vtipy a humor Výlety Vyznání pro Pepču Vzpomínky W. A. Mozart: Turecký pochod Waldemar Matuška Webové kamery Weekend What is love When I Fall In Love Yvetta Simonová Yvonne Přenosilová Zahrada Zakynthos Zaláskujte se Zamilovaný Závrať lásky Zdeničko má Zelenina Zlatá šedesátá