Vrstvové členění komunikace v síti podle ISO


Vrstvové členění komunikace v síti podle ISO 

Aplikační vrstva (Application Layer) - tuto vrstvu „vidí“ uživatel. Vrstva přenáší data zprávy z formy čitelné člověkem do bitů a připojí k ní záhlaví, kde je identifikován vysílací a přijímací počítač. Tvoří tedy rozhraní k uživatelské aplikaci a umožňuje uživateli přístup ke službám sítě (kupř. e-mail).
Jinými slovy: jedná se vlastně o aplikační program, který umožní uživateli sítě vytvořit požadovaný dokument.
Prezentační vrstva (Presentation Layer) - zajišťuje, že zpráva bude přenesena v jazyku, kterému cílový počítač rozumí. Je-li to zapotřebí, tato vrstva změní jazyk a provede případnou kompresi a zašifrování dat. Přidá další záhlaví, kde je uveden jazyk a schémata pro kompresi a šifrování. Čili tato vrstva určuje formát, v němž jsou data přenášena a je odpovědná za jejich komprimaci, resp. za jejich kódování.
Neboli: dokument vytvořený v rámci předchozí aplikační vrstvy je převeden do tvaru srozumitelného pro příjemce.
Relační vrstva (Session Layer) - zahajuje komunikaci a má za úkol udržovat disciplínu při komunikaci mezi všemi uzly sítě. Opět přidá záhlaví, které obsahuje rozhodnutí týkající se přenosu dat (poloviční duplex, kdy každý počítač přepínání vysílání a příjem nebo plný duplex, kdy oba počítače přijímají a vysílají současně); takže vytváří, ukončuje a synchronizuje spojení mezi uživateli sítě.
Čili: relační vrstva vytvoří spojení s příjemcem dokumentu a toto spojení udržuje.
Transportní vrstva (Transport Layer) chrání odeslaná data - dělí je do segmentů, kterým přiřazuje kontrolní bity pro určení možného zkreslení dat. Může také vytvářet záložní kopii dat. Transportní záhlaví potom určuje kontrolní mechanismus každého segmentu a jeho polohu ve zprávě. Transportní vrstva soustřeďuje se na komunikaci mezi koncovými účastníky spojení. Na základě požadavku vytváří spojení, rozčleňuje data do paketů a z přijatých paketů vytváří data původní.
Jednodušeji: transportní vrstva má dohled nad spolehlivým přenosem zpráv a provádí opravy případných chyb.
Síťová vrstva (Network Layer) - vybírá pro zprávu trasu. Přetváří data do paketů a, samozřejmě, přidává do svého záhlaví informace obsahují posloupnost paketů a adresu přijímacího počítače. Síťová vrstva (jak již bylo řečeno) přeměňuje rámce na pakety, pro které zřizuje vhodnou trasu. Uplatňuje se především tam, kde odesílatel i příjemce nejsou přímo spojeni a zajišťuje směrování datových paketů přes mezilehlé uzly sítě.
Takže: síťová vrstva vytvoří pakety, opatří je adresami a dalšími náležitostmi.
Spojová vrstva (Data Link Layer) - dohlíží na přenos, adresuje a duplikuje pakety (kopii každého paketu udržuje tak dlouho, dokud nedostane potvrzení z vedlejšího uzlu na cestě, že paket v pořádku došel. Linková neboli spojová vrstva pracuje s tzv. datovými rámci, složenými z různého počtu Bytů, které sestavuje a k nimž přidává adresu příjemce a kontrolní informace.
Tzn.: spojová vrstva převádí pakety do tvaru v němž je lze přenášet po síti - z paketů vytvoří rámce a vyšle je po síti.
Fyzická vrstva (Physical Layer) - zakódovává pakety na přenosové médium a tyto pakety po médiu posílá; tedy zejména přenáší data mezi odesilatelem a příjemcem. Definuje připojení síťových zařízení po mechanické a elektrické stránce, určuje typy konektorů a jednotlivých pinů a určuje napěťové a proudové úrovně jednotlivých přenášených signálů.

Tedy: provádí vlastní přenos rámců po síti pomocí elektrických signálů.

OBLÍBENÉ a VYBRANÉ

MENU:

memory Osobnosti foto i videa Fotogalerie celebrity Historie našeho mládí cestování Internet Krásné je žít kodex Štěstí Zaláskujte se Fotografie Příroda a zdraví Láska Cesta pro lásku Videa o lásce Roční období a my Svoboda je štěstí Hory Řecko Hudba pro radost Marie Rottrová Moudro pro tento den Trompete Weekend Benátky - Italie Den pro tebe Folklorní slavnosti Květinové štěstí Vzpomínky What is love Zakynthos Závrať lásky Šťastné dětství Heligonka Irsko Kanada - USA Karel Kryl a Láska bláznivá Korsika Lavičky Letectví a kosmonautika Love Story Líbej mě Přátelství Slovensko Sám se sebou Trubka Verše jako píseň Vlado Kumpan Vtipy a humor Zamilovaný Úsměv Úsměv pro mne Dobré jídlo Dobrý vtip Krajino krajino Lidová muzika Lidové písně Petr Novák Příroda kvete Srdce jako kámen Tine Thing Helseth Vánoce Víno a enologie Waldemar Matuška Úsměv Anny Úvod Anne Sophie Mutter Celline Dion Citáty Dělání Dětská radost Hněv milenců Jahody Jen pro ten dnešní den Josef naše láska Jít pro lásku Koledy Komentář Krásná dudačka Lindsey Stirling Merry Christmas Mike Oldfield Once Upon A Time In The West Paměť Peníze Poděkování Praha matka měst Příroda a my Rock and roll Rodina Smích The Shadows Vivaldi Výlety Zlatá šedesátá Írán AMOR UT LACRIMA Alena Vránová Alessandra Mignacca Amazing Grace Anna Netrebko Antická mytologie Antonio Vivaldi Banán Boney M Božejáci Brilianty Bylinky Bílá růže Chile - Atacama Chile - Patagonie Chtíc aby spal Cinderella Diamanty Divoký horský tymián Drupi Dvojčata a housle Edith Piaf El Condor Pasa Enrico Iglesias Enya Fernando Lopez Gianna Nannini Goodbye My Lover Hmyz Houbaření Houby Hvězdy It's a Long Way to Tipperary Jea Paul Belmondo Ježíšek Jiří Vašíček John Denver Jordánsko Judith Durham The Seekers Karel Kryl Keep smiling Kocourek Kolotoč svět Kvítek jabloňový Kylie Minogue Lada Leonardo da Vinci Les Lipový čaj Loudá se půlměsíc Léto Lída Baarová Maceška Marcus Tullius CICERO Megan Fox Michael Jackson Milan Kundera Mireille Mathieu Mix videa Modlitba Modrý sarafán Most přes řeku Kwai Moře Mustangs Nana Mouskouri Naše kuchyně O Shenandoah Ocamova břitva Olivový olej Olympic Ostrov Ovidius Paul Anka Diana Perský kocourek Sammuel Peru Petra Petula Clark Phil Collins Pivní etický kodex Prodaná nevěsta Psychosomatická medicina Předehra Přítel Radkin Honzák Radůza Rande Rangers Rebelové - Mně se líbí Bob Red Hot Richard Adam Rita Pavone Roman Šebrle Sammuel Santorini Sestra sestřička Sex Music Shakira Sissel Sladké višně Spánek Stres Sulika Svatba Tenkrát Tenkrát na západě Twist U Zborova Vanessa Mae Veverka Vitaminy Vosa útočná Vosy Vyznání pro Pepču Václav Havel W. A. Mozart: Turecký pochod Webové kamery When I Fall In Love Yvetta Simonová Yvonne Přenosilová Zahrada Zdeničko má Zelenina Áji Úvod a přivítání Čajkovskij Tschaikowsky Čtyřčata Šperky Švýcarský salašnický pes

Vybraný příspěvek

Měsíční jahody. V předjaří zasejete a v létě již sklízíte odměnu, která postupně dozrává až do podzimu. Jahody, Zahrada, Květinové štěstí

Měsíční jahody Ze semen se pěstují takzvané měsíční jahody. Starší odrůda Rujana plodí celý rok, její plody jsou voňavé a sladké skoro ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...