Vrstvové členění komunikace v síti podle ISO
Aplikační vrstva (Application Layer) - tuto vrstvu „vidí“ uživatel. Vrstva přenáší data zprávy z formy čitelné člověkem do bitů a připojí k ní záhlaví, kde je identifikován vysílací a přijímací počítač. Tvoří tedy rozhraní k uživatelské aplikaci a umožňuje uživateli přístup ke službám sítě (kupř. e-mail).
Jinými slovy: jedná se vlastně o aplikační program, který umožní uživateli sítě vytvořit požadovaný dokument.
Prezentační vrstva (Presentation Layer) - zajišťuje, že zpráva bude přenesena v jazyku, kterému cílový počítač rozumí. Je-li to zapotřebí, tato vrstva změní jazyk a provede případnou kompresi a zašifrování dat. Přidá další záhlaví, kde je uveden jazyk a schémata pro kompresi a šifrování. Čili tato vrstva určuje formát, v němž jsou data přenášena a je odpovědná za jejich komprimaci, resp. za jejich kódování.
Neboli: dokument vytvořený v rámci předchozí aplikační vrstvy je převeden do tvaru srozumitelného pro příjemce.
Relační vrstva (Session Layer) - zahajuje komunikaci a má za úkol udržovat disciplínu při komunikaci mezi všemi uzly sítě. Opět přidá záhlaví, které obsahuje rozhodnutí týkající se přenosu dat (poloviční duplex, kdy každý počítač přepínání vysílání a příjem nebo plný duplex, kdy oba počítače přijímají a vysílají současně); takže vytváří, ukončuje a synchronizuje spojení mezi uživateli sítě.
Čili: relační vrstva vytvoří spojení s příjemcem dokumentu a toto spojení udržuje.
Transportní vrstva (Transport Layer) chrání odeslaná data - dělí je do segmentů, kterým přiřazuje kontrolní bity pro určení možného zkreslení dat. Může také vytvářet záložní kopii dat. Transportní záhlaví potom určuje kontrolní mechanismus každého segmentu a jeho polohu ve zprávě. Transportní vrstva soustřeďuje se na komunikaci mezi koncovými účastníky spojení. Na základě požadavku vytváří spojení, rozčleňuje data do paketů a z přijatých paketů vytváří data původní.
Jednodušeji: transportní vrstva má dohled nad spolehlivým přenosem zpráv a provádí opravy případných chyb.
Síťová vrstva (Network Layer) - vybírá pro zprávu trasu. Přetváří data do paketů a, samozřejmě, přidává do svého záhlaví informace obsahují posloupnost paketů a adresu přijímacího počítače. Síťová vrstva (jak již bylo řečeno) přeměňuje rámce na pakety, pro které zřizuje vhodnou trasu. Uplatňuje se především tam, kde odesílatel i příjemce nejsou přímo spojeni a zajišťuje směrování datových paketů přes mezilehlé uzly sítě.
Takže: síťová vrstva vytvoří pakety, opatří je adresami a dalšími náležitostmi.
Spojová vrstva (Data Link Layer) - dohlíží na přenos, adresuje a duplikuje pakety (kopii každého paketu udržuje tak dlouho, dokud nedostane potvrzení z vedlejšího uzlu na cestě, že paket v pořádku došel. Linková neboli spojová vrstva pracuje s tzv. datovými rámci, složenými z různého počtu Bytů, které sestavuje a k nimž přidává adresu příjemce a kontrolní informace.
Tzn.: spojová vrstva převádí pakety do tvaru v němž je lze přenášet po síti - z paketů vytvoří rámce a vyšle je po síti.
Fyzická vrstva (Physical Layer) - zakódovává pakety na přenosové médium a tyto pakety po médiu posílá; tedy zejména přenáší data mezi odesilatelem a příjemcem. Definuje připojení síťových zařízení po mechanické a elektrické stránce, určuje typy konektorů a jednotlivých pinů a určuje napěťové a proudové úrovně jednotlivých přenášených signálů.
Tedy: provádí vlastní přenos rámců po síti pomocí elektrických signálů.