Víno a ilustrační obrázek |
Pro správné podání vína je důležitá forma a prostředí, jinými slovy můžeme také říci, že správná teplota vína a víno ve správné skleničce dodá vínu jakési osobní kouzlo a dokreslí celou atmosféru. Kvalita vína hraje velmi výraznou roli. Víme, že každá událost nebo chvíle, například romantická chvilka s drahou osobou, vyžaduje svůj druh vína.
Správná teplota podávaného vína je důležitým činitelem pro posouzení jeho kvality. Doléváme dopitou, nebo téměř dopitou sklenku.
Bílé víno – podáváme při teplotě 10 – 12 oC ( pokud je víno podchlazené neuvolňuje vonné látky a víno ztrácí svůj charakter, pokud je víno podáváno teplé, má nevýraznou mdlou chuť)
Mladé bílé víno – podáváme při teplotě 7 – 10 oC
Růžové víno – podáváme při teplotě 10 – 12 oC
Červené víno:
lehčí vína podáváme při teplotě 12 - 15 oC
těžší vína při teplotě 16 - 18 oC (podchlazená vína pozbývají charakter, pokud je podáváno velmi teplé, dominuje chuť po alkoholu)
Šumivé víno – podáváme při teplotě 5 - 7 oC (servíruje se v chladiči se sekaným ledem)
Perlivé víno – podáváme při teplotě 8 – 10 oC
Sklenice umocňuje charakter nápoje.
Tvar a objem sklenice ovlivňuje lidské smysly, odlišuje také jednotlivé alkoholické nápoje. Víno podáváme v tenkostěnných, hladkých, nebroušených a bezbarvých skleničkách, vždy pečlivě umytých a suchých. Aby bylo možno skleničku správně držet měla by mít minimálně pět centimetrů dlouhou stopku.
Tvar skleniček pro jednotlivé typy vín:
Červené a bílé víno se podává v tulipánovém tvaru skleničky. Pro červená vína používáme skleničky o větším objemu, až 600 ml. Zúžená horní část skleničky koncentruje aromatické látky, a tím umožňuje plně vnímat víno. Sekty jsou podávány ve vyšších skleničkách typu flétna, které udržují dlouhodobé perlení. Pro bílá vína jsou vhodnější skleničky na delší stopce a menším objemu, aby nápoj neztratil ideální teplotu.
Lehká bílá vína podáváme ve skleničce s otevřeným okrajem, ve tvaru zvonu. Pití z takovéto skleničky umožňuje rozlití vína na jazyku do široké míry, takže nápoj zasáhne všechny chuťové pohárky a umožní mu plně vyniknout. Tento druh skleničky používáme také pro vína růžová. Pro červená vína jsou vhodné skleničky tulipánového tvaru, s mírně uzavřeným okrajem. Tento tvar je ideální pro plné rozvinutí buketu vína na stěnách a tak se koncentruje u vrchní části skleničky.
Pro vyzrálá červená vína volíme skleničku s kalichem o větším objemu:
Sekty by se měly pít ve skleničkách vysokých a úzkých – tzv. fléten, zúžené dno podporuje tvorbu stoupajících bublinek. Miskovitý, širší tvar skleniček má opačný efekt.
Při podávání kořeněných vín používáme jednoduchý tvar skleničky.
Podávání vína
Z láhve odstraníme obal hrdla lahve odtrhovacím páskem a doprostřed korkové zátky zasuneme vývrtku. Korková zátka by neměla být při otevírání narušena provrtáním. Po odstranění zátky hrdlo láhve vnitřní i vnější část, očistíme ubrouskem a malé množství nalejeme do své skleničky. Zkontrolujeme, zda je víno v pořádku, následně rozléváme do ostatních skleniček maximálně do dvou třetin. Víno naléváme z pravé strany, končíme naléváním do své skleničky. Při nalévání by se hrdlo láhve nemělo dotknout skleničky, hrozí tak riziko naštípnutí. V závěru nalévání nadzvednutím hrdla láhve a jejím pootočením zabráníme úniku kapek vína, předejít tomu můžeme také použitím nalévací fólie.
Otevírání sektu
Pro správné otevření nakloníme láhev pod úhlem 45o. Nejdříve odstraníme zátku, uvolníme drátěný košíček směrem proti hodinovým ručičkám. Palcem přidržujeme korkovou zátku, aby nevyletěla. Mírně točíme s láhví a pomalu uvolňujeme zátku. Při vytažení ucítíte přetlak a mírné zasyčení. Hrdlo láhve otřeme ubrouskem.