Mohyla Newgrange |
Mohyla Newgrange |
Mohyla Newgrange |
Mohyla Newgrange leží na břehu řeky Boyne hodinu cesty severně od irského hlavního města Dublinu.
Na první pohled připomíná veliký bochník o průměru 76 metrů, který zpola kouká ze země. Má podezdívku z šedobílého kamene a vršek porostlý travou.
Stovky let byl tento bochník schovaný pod terénem, až jej objevili v 17. století místní obyvatelé, kteří hledali vhodný stavební kámen. Napoprvé si ale mysleli, že je to jeskyně. Celý Newgrange vykopal až archeolog Michal J. O´Kelly mezi roky 1962 a 1975.Mohyla Newgrange leží na břehu řeky Boyne hodinu cesty severně od irského hlavního města Dublinu.
Na první pohled připomíná veliký bochník o průměru 76 metrů, který zpola kouká ze země. Má podezdívku z šedobílého kamene a vršek porostlý travou.
Stovky let byl tento bochník schovaný pod terénem, až jej objevili v 17. století místní obyvatelé, kteří hledali vhodný stavební kámen. Napoprvé si ale mysleli, že je to jeskyně. Celý Newgrange vykopal až archeolog Michal J. O´Kelly mezi roky 1962 a 1975.
Irsko (anglicky Ireland) je stát v severozápadní Evropě, zaujímající zhruba pět šestin povrchu stejnojmenného ostrova, který byl poprvé rozdělen 3. května 1921. Je ohraničen Severním Irskem (částí Spojeného království) na severu, Atlantským oceánem na západě, Irským mořem na východě a Keltským mořem a Průlivem sv. Jiří na jihu a jihovýchodě. Irsko sousedí s Velkou Británií.
29. prosince 1937 se Irsko stalo nástupcem Irského svobodného státu, jenž byl založen 6. prosince 1922. Irsko bylo jeden z nejchudších států západní Evropy a měl vysokou emigraci. Ekonomie protekcionismu byla zavedena v 50. letech 20. století a Irsko se připojilo k Evropskému společenství (nyní Evropská unie) v roce 1973. Ekonomická krize vedla Irsko k začátku velkých ekonomických reforem v 80. letech 20. století. Irsko ve srovnání k ostatním zemím EU výrazně snížilo daně.
Irsko - historie
První osídlení Irska se datuje do doby přibližně před 9500 lety,jednalo se o lovce sběrače, pocházející patrně ze Skotska. Ve čtvrtém tisíciletí před Kristem se objevují první známky farmaření, mýcení velkých ploch, stavba kamenných zídek mezi poli. Tito neolitičtí lidé jsou významní z důvodu staveb velkých megalitických hrobů. Jeden z nejpozoruhodnějších příkladů těchto hrobů v Evropě je možné spatřit v Newrange v hrabství Meath. Pohřebiště staré čtyři a půl tisíce let pokrývá obrovská mohyla, do jejíchž kamenů je vyryto mnoho složitých spirál, kosočtverců a vlnovek. Mnoho kamenných kruhů a menhirů, jež se nacházejí po celé zemi, pochází z doby bronzové (2000 – 500 př. Kr), kdy s sebou nově příchozí přinesli znalost práce s kovem a tudíž i znalost výroby nástrojů a zbraní. Keltové přicházejí do země až v době železné (500 př. Kr – 400 n. l.). Záhy dominovali kultuře ostrova. Keltové přišli do Irska přes Francii a Britanii ze střední Evropy, a přestože se zdálo, že ostrov úplně pokelštili, není to tak úplně pravda. V irštině dodnes nalézáme stopy starších, předkeltských jazyků a taktéž některé obyčeje dochované v lidových tradicích na toto předkeltské období upomínají.