Podle výzkumů z Pittsburghu jsou páry spící spolu v jedné posteli zdravější a šťastnější než ty, které mají ložnice oddělené. A to i tehdy, když jeden z partnerů chrápe. Spánek s milovaným partnerem v jedné posteli totiž působí hluboce na psychiku člověka už na fyziologické úrovni. Při spaní s osobou, již máme rádi, se výrazně snižuje hladina stresového hormonu kortizolu v krvi, protože se rychle dostavují pocity bezpečí a jistoty.
Dlouhodobé působení kortizolu na organismus souvisí se zvýšenou hladinou cytokinů souvisejících se vznikem zánětů, jež vedou nakonec k chorobám srdce, depresím a autoimunním poruchám. A právě spaní v jedné posteli s partnerem snižuje hladinu kortizolu, tím snižuje hladinu cytokinů a chrání tělo před zmíněnými obtížemi.
Spaní ve dvojici v objetí zvyšuje také hladinu oxytocinu (hormonu lásky) v mozku. Ten zase posiluje pouto mezi partnery. Oxytocin také podporuje zdravou sexualitu páru a emocionální propojení, navozuje pocit klidu a bezpečí a působí blahodárně na psychiku člověka. Oxytocin je hormon uvolňující se v lidech při tulení a mazlení, pocit jistoty, bezpečí a radosti vyvolává rovněž v dítěti a matce, když se spolu tulí a mazlí.
Zdroj: český internet, novinky.cz