Přidat popisek |
O Vánocích si najdeme dostatek času na to, abychom si jídlo užili a nezapomínali na něj. Mezi hlavními jídly si můžete dát například ovoce (zkusit můžete i některý z exotických druhů) nebo jogurt. Díky nim nebudete mít před obědem či večeří tak velký hlad a porce, kterou si na talíř naložíte, bude menší. Není přece třeba se přejídat – alespoň budete moci strávit odpoledne s rodinou například sáňkováním nebo návštěvou betlému.
Navíc k ozdravění není potřeba žádná výrazná úprava jídelníčku – stačí jen použít správné technologie přípravy a ingredience. Domácí vánočka na štědrý den je pochoutkou, kterou si ráno jistě můžeme dopřát, protože budeme mít dost času energii spálit – ať již vánočními přípravami nebo procházkou. K obědu mnoho rodin připravuje kubu – kroupy, které jsou základem, patří do obilovin a našemu tělu dodávají dostatek vlákniny. Jenom pozor, abychom tento přínos pro naše zdraví nezničili např. úpravou na sádle či jiném živočišném tuku. Vrcholem Štědrého dne je ryba s bramborovým salátem, ke které usedáme v podvečerních hodinách – i zde tedy můžeme říci, že nevědomky dodržujeme doporučení nutričních terapeutů jíst čtyři hodiny před spánkem. Pokud do bramborového salátu přidáme trošku odlehčené majonézy či tatarky, nemusíme se bát přebytečných kalorií. Ryby jsou velmi doporučované, protože obsahují pro tělo prospěšné omega 3 vícenenasycené mastné kyseliny.
I když z průzkumu vyplývá, že alkoholické nápoje nepije nebo pije pouze výjimečně 56 procent dotázaných, vánočnímu přípitku odolá jen málokdo. Ale pozor! Alkohol obsahuje více kalorií, než byste si mohli myslet.
Aperitiv ve formě jedné deci Campari bitter znamená téměř 1 000 kJ/238 kcal, zatímco dvě deci bílého vína pouze polovinu. Doporučený denní příjem je individuální, ale například pro ženu se sedavým zaměstnáním je přibližně 8 400 kJ/2000 kcal. Vybírejte si proto pečlivě, čím si při vánoční večeři připijete na zdraví. Zcela určitě si dáme šampaňské na to máme a Silvestr to dorazí. Video je zakázaná reklama na axe.