Západ slunce nad krajinou...tam kam chodí slunce večer spát.... |
Vědci za použití moderních přístrojů sledovali, jak se formují synapse (spojení dvou neuronů v mozku), když tělo spí. Zjistili, že ani velmi intenzivní snahy něco se přes den naučit nemohou nahradit spánek. Již dávno se vědělo, že spánek je nějakým způsobem propojený s pamětí.
Vědci se ale přeli o to, co se v mozku při spánku ve skutečnosti děje. Studie amerických a čínských vědců konečně odhalila, jak mechanismus paměti vlastně funguje.
Pokusy byly prováděny na myších. Odborníci je nejprve naučili něco nového a potom nechali jednu skupinu myší spát. Pomocí mikroskopu pak sledovali, co se děje v jejich mozcích. Zjistili, že u myší, které spaly, se vytvořilo o hodně více synapsí než u myší, které vědci spát nenechali. Ty, které si mohly odpočinout, se tedy naučily daleko víc.
Spánek pomáhá odbourat toxiny, které se v těle během dne nashromáždí po usilovném přemýšlení. K oběma těmto spánkovým „funkcím" je však potřeba hlubokého spánku. Pokud máme spánek přerušovaný nebo neklidný, vytvoří se nám synapsí daleko méně.
Dostatek spánku mimo jiné pomáhá k prevenci různých onemocnění, s předpokládanou stresovou a psychosomatickou poruchou jako je například rakovina nebo cukrovka, a lidé jsou po dobrém spánku navíc méně náchylní k infekcím a obezitě.
Civilizační změny lidského chování dokáží biorytmy pěkně rozhodit! Víte jak je to možné? Proč nespíme dobrým hlubokým spánkem?
Paměť už tolik nepotřebujeme? To ne! Máme internet a vyhledávače přece! Mobilní internet pokud vím co se chystá, bude jistě sloužit i reklamě.
A z reklamy se hloupne a nespí...
Poznámka: spánek se studuje už dlouho a závěry byly už známé roky....ovšem přišlo léto a tak se hodí téma odpočinku a spánku. Píšou to všude v tisku, síti internetu a na webu.
Zdroj: sociální sítě
#spánek #paměť #zdraví #příroda #psychosomatika #civilizace #odpočinek #reklamy #mobilní internet